Asa cum v-am obisnuit va pezint mai jos jurnalul pentru a treia etapa a acestui sezon. De aceasta data ne intoarcem in Slovacia , la Senica,  in complexul VTSU Zahorie unde NSA Slovakia organizeaza competitia lunara  LR 500-1400m . Programul de desfasurare este acelasi:

  • Antrenamente libere ( ziua 1 – Vineri) : tinte pentru zero la 100m si tinte pentru antrenament de la 600-1400 m .
  • Competitia (ziua 2 – Sambata)   :
  • Stagiul 1 – angajare tinte metalice la 5 distante diferite – 4 focuri / tinta la interval 20s , punctaj 10p / lovitura

                       Categoria Standard  : distante  600m-1000m

                       Categoria Superstandard: 700m-1100m

                       Categoria Magnum: 900m-1400m

  • Stagiul 2  – tinta metalica miniatura (~15cm inaltime) la distanta de 550m  : 3 focuri   max.

                      Punctaj:  30p – pentru lovirea tintei cu primul foc  /20p – pentru lovirea tintei cu al doilea foc  / 10p sau 0p – pentru lovirea tintei cu ultimul         foc  sau ratarea ei.

  • Stagiul 3 – tinta metalica miniatura (~15cm inaltime) la distanta de 500m  : 3 focuri   max.

                   Punctaj:  idem stagiu 2

  • Stagiul 4 – tinta hartie la distanta 500m, nr.focuri – 5, timp 2 min

Punctaj 0-50p (in functie de loviturile pe tinta)

De data aceasta am participat in numar mai mare si anume 6 sportivi concurand la categoriile Standard,  Superstandard si Magnum.Surprinzatoare pentru aceasta zona a fost vremea frumoasa atat in antrenamente cat si in competitie .

Antrenamentele s-au desfasurat la o temperatura de aproximativ 20°C si s-au remarcat prin agitatia  creata de faptul ca nu am reusit toti sa testam ceea ce am avut de testat sau sa validam traiectoriile pentru diferite distante. Dupa antrenament , putin arsi de soare, am incheiat seara analizand rezultatele si «validand» traiectoriile cu bere si pizza din belsug.
Dimineata competitiei se arata superba iar din locatia unde am innoptat nu se observa nici o adiere de vant, iarasi un lucru destul de surprinzator, as fi putut spune chiar putin ireal. Observand lipsa vantului Ionut mi-a partajat o prognoza destul de optimista dar i-am spus ca in poligon va fi cu totul alta poveste.

Ajungand in poligon am observat ca vintul adia foarte putin dar intensitatea lui nu depasea 2m/s la rafala maxima.  Dupa instructajul de securitate s-au anuntat grupele si competitia a inceput la o temperatura de aprox.17°C .

In prima grupa la categoria Superstandard a concurat Cosmin care a realizat un punctaj destul de bun in la probele 700-1100m si la tinta de hartie de la 500m (48puncte din 50 posibile). La tintele mici de la 550msi 500m a avut cateva probleme reusind sa le doboare din a doua incercare fapt pentru care a ratat la mustata o pozitie importanta in clasament (cu 10 puncte sau o tinta lovita din primul foc).

In grupa a doua tot la categoria Superstandard a debutat in prima lui competitie Ionut avand ca si coleg de grupa pe Florin. Vantul se mai intetise iar problemele au inceput sa apara si pentru cei doi. In ciuda lipsei experientei competitionale Ionut s-a descurcat decent reusind un punctaj de 29puncte (din doar 4 focuri) la tinta de 500m hartie si a lovit tinta de la 800m in competitie.
Cel mai important lucru, dupa parerea mea, fiind faptul ca a reusit sa identifice in primul rand lipsurile echipamentului de tragere dar si punctele sale slabe pe care va trebui sa si le imbunatateasca in viitor. Florin a avut niste probleme tot la distantele mari , 1000m si 1100m pierzand acolo puncte importante dar probele de 550,500m otel si 500m hartie le-a executat perfect. Toma tragea tot in aceeasi grupa cu cei doi la categoria Standard acompaniat de Bogdan in partea opusa a liniei de tragere obtinand rezultate destul de bune pentru batranul .308 (42puncte la 500m hartie si tinte lovite la toate distantele cu exceptia celei de la 550m).

In ultima grupa la categoria Superstandard am debutat si eu avandu-l  coleg in partea stanga pe Imre, prietenul nostru din Ungaria. Vantul variabil care se «plimba»  rautacios intre orele 12 si 6 ( directia cea mai constanta fiind de la ora 7 :30  si apoi de la ora 9) incepuse sa puna mari probleme tragatorilor inca de la finalul primei grupe iar efectele lui fiind vizibile la toti participantii. Primele distante le-am parcurs amandoi binisor dar proba de 1000m si 1100m au fost catastrofale. La un moment dat ratam la unison, amandoi in in ceeasi directie . Ce sa mai, am tras mult mai sincronizati decat fetele de la innot sincron. J Probele la tinta mica de otel de la 550m,500m  si 500m hartie le-am parcurs aproape perfect (pe cele de otel le-am atins cu prmul foc iar la hartie am punctat bine , 45p).

Imediat dupa finalizarea categoriei Superstandard mi-am mutat catrafusele in zona de tragere a categoriei Standard unde participam impreuna cu Bogdan si Imre. Avand proaspata in minte experienta de la  Superstandard nu aveam mari sperante de a realiza un rezult mai bun.
Proba de 600m a fost buna pentru toti , punctand cu toate focurile. La 700m au inceput problemele care au continuat si la 800m. La 900m aeu m estimat vantul destul de bine dar am uitat sa pun corectia pentru cadere ramanand pe cea de la 800m iar impactul a fost cu mai bine de 1m sub tinta. Imediat mi-am dat seama de gresala si am corectat-o lovind apoi tinta cu toate celelalte trei focuri ramase dar cu o penalizare de 10p pe care le-am « aruncat » personal pe fereastra.  La 1000 si 1100m « distractia » s-a mentinut atingand cote maxime pentru toti…

Probele de 550m, 500m tinta mica otel si 500m hartie au fost perfecte atat pentru Bogdan care a obtinut un scor de 46puncte din totalul de 50p posibile cat si pentru mine care am reusit 45puncte. Imre prin dibacia lui a fost in top proba 500m hartie obtinand scorul de 48puncte , bravo !!!

La categoria Magnum au concurat Bogdan, Cosmin, Florin si Toma care au lovit tinte la toate distantele incepand de la 900m pana la 1400m. Ca si « bonus », in agitatia e moment Bogdan a angajat tinta de la 550m cu reglajele de vant de la 1400m aducandu-i o penalizare de 10puncte. Chiar si asa probele similare cu celelalte categorii 550m,500m tinta mica otel si 500m hartie  au fos executate chirurgical insa punctele importante pierdute la distantele mari si-au spus cuvantul in clasamentul final.

Ajungand la finalul competitiei am realizatcu bucurie ca gasca noastra va pleca acasa cu locul II la categoria Superstandard , realizare ‘’by Cosmin’’ pe care il felicit din nou pentru superba performanta J. Noi ceilalti am fost imprastiati prin clasament pe diverse pozitii destul de decente zic eu tinand cont de conditiile intalnite in aceasta etapa. Personal mi-a lipsit numai patru puncte pentru a urca pe ultima treapta a podiumului (ceea ce reprezinta 0,4 dintr-o lovitura in tinta de otel..) dar gresala facuta la 900m ( unde nu am pus corectia pentru cadere ci am ramas pe setarea de la 800m) m-a privat de acest rezultat. Fiind atat de aproape de podium recunosc ca am fost putin dezamagit de performanta mea dar  cunoscand realitatea acestui tip de competitii am trecut repede peste iar aceasta gresala va fi invatatura de minte pentru data viitoare.

 Ca si concluzie as vrea sa va spun ca a fost un concurs superb si destul de antrenant datorita vantului « jucaus » din competitie, al celorlalti concurenti si al vremii care ne-a uimit in mod placut de aceasta data.  Am plecat acasa destul de obositi dar cu rezultate bune pentru echipa noastra, cu un mic bagaj de invataturi trase in urma acestor doua zile, cu diverse probleme atat ale echipamentului cat si ale noastre pe care le-am identificat si pe care trebuie sa le rezolvam pana la urmatoate competitie. Asa cum am mai spus experienta nu te fereste de greseli banale facute din neatentie si totul are un impact destul de important in clasament.

Seara am oprit pentru a face o sedinta foto unei luni pline care ne-a insotit pe tot drumul spre casa. 🙂

As vrea sa inchei felicitandu-i atat pe cei din echipa noastra dar si pe toti ceilalti concurenti din aceasta competitie iar in mod special pe Cosmin pentru locul II si pe Ionut care a spart gheata participand la prima sa competitie de LR. Speram sa il vedem si la urmatoarele competitii.

Rezultatele le puteti vedea aici :  http://lr1400.sk/wp-content/uploads/2019/05/19-05-18-LONGE-RANGE_výsledovka.pdf

Pe data viitoare !

Cristi